BADANIE EKG

EKG spoczynkowe : 12-odprowadzeniowy elektrokardiogram jest badaniem nieinwazyjnym ,bezbolesnym. Powstaje na podstawie zapisów potencjałów przez 4elektrody kończynowe i 6 elektrod przed sercowych. Analiza zapisu EKG umożliwia ocenę rytmu serca, jego częstości ,niedokrwienia mięśnia sercowego, przerostu a także przeciążenia komór i przedsionków.

Badanie wykonuje się w pozycji leżącej na wznak , w razie potrzeby z podgłówkiem, wałkiem pod kolanami, z dostępem do klatki piersiowej, kostek oraz nadgarstków . Skóra powinna być wcześniej przygotowana (przemyta roztworem spirytusu lub specjalnym płynem , żelem do EKG). Następie umieszczane są elektrody na ciele badanego i wprowadza się dane pacjenta (imię, nazwisko, płeć) do aparatu. Zapis zostaje wykonany w czasie spokojnego oddychania. Po wykonanym badaniu elektrody zostają wydezynfekowane zgodnie z obowiązującą instrukcją. Każdemu pacjentowi kładzie się czyste prześcieradło jednorazowe na kozetkę.

PRZYGOTOWANIE PACJENTA DO BADANIA EKG

1. Przed badaniem warto nie smarować skóry żadnymi balsamami i olejkami ponieważ może to utrudniać przypięcie elektrod.
2. Dzień przed badaniem nie zaleca się spożywania alkoholu oraz wykonywania intensywnych ćwiczeń, które mogły by zafałszować wynik badania.
3. Zalecane jest aby na minimum 30 minut przed badaniem:
                                                  - nie pić kawy,
                                                  - nie palić papierosów,
                                                  - wystrzegać się spożywania ciężkostrawnych posiłków.
4. Pacjent powinien po przyjściu do gabinetu pracowni odpocząć w poczekalni przynajmniej 5 do 10 minut.
5. Badanie powinno być wykonane jak najbardziej w komfortowych warunkach ponieważ czynniki takie jak np. napięcie mięśni spowodowane dzwoniącym telefonem komórkowym, hałas na poczekalni przed gabinetem, zimno może uniemożliwić prawidłowy zapis.
6. Przed badaniem pacjent zostanie poproszony o zdjęcie wszelkiej biżuterii, zegarka , wyjęcie z kieszeni telefonu komórkowego i wyłączenie go, ma to duży wpływ na wynik badania.
7. W czasie badania pacjent powinien leżeć spokojnie, być odprężonym, nie ruszać się , nie rozmawiać ponieważ wszystkie te czynniki wpływają na jakość badania.
8. Po skończonym badaniu wynik jest wydawany pacjentowi, który udaje się do swojego lekarza prowadzącego.

SZPITAL MIEJSKI NR 4 W GLIWICACH Sp. z o. o.

ul. Kościuszki 29 / Zygmunta Starego 20
44-100 Gliwice

www.szpital4.gliwice.pl