Przełomowa operacja na gliwickiej ortopedii.
„Chcieliśmy walczyć nie tylko o sprawność pacjentki”

Innowacyjna endoproteza miednicy została przygotowana w technologii 3D i wszczepiona 39-letniej pacjentce cierpiącej z powodu guza obejmującego aż połowę miednicy i powodującego rozpad kości oraz, powolne złamanie. Skomplikowaną operację przeprowadził zespół oddziału ortopedii Szpitala Miejskiego nr 4 w Gliwicach pod kierunkiem doktora Andrzeja Baryluka z udziałem profesora Daniela Kotrycha z Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie.

Implant pozwolił nie tylko na rekonstrukcję kości i funkcji biodra, ale również dał możliwość odtworzenia kształtu anatomicznego obręczy biodrowej w aspekcie kosmetycznym, co ma ogromne znaczenie dla psychiki naszej pacjentki. Był to jeden z kilkudziesięciu wykonanych do tej pory w Szczecinie i obecnie w Gliwicach zabiegów ortopedycznych z zakresu chirurgii plastycznej oraz rekonstrukcyjnej – podkreślił prof. Daniel Kotrych.

Otwieramy nowy rozdział w historii gliwickiej ortopedii nie tylko ratując bardzo młodą pacjentkę przed postępującą utratą sprawności z powodu choroby nowotworowej, ale także działając na rzecz rozwiązania pozwalającego osiągnąć odpowiedni rezultat wizualny. Operacja w pełni się udała – zapewnił dr Andrzej Baryluk, ordynator oddziału ortopedii w Szpitalu Miejskim nr 4 w Gliwicach.

Przypomnijmy, że to już kolejny sukces gliwickich ortopedów współpracujących z profesorem Danielem Kotrychem reprezentującym Pomorski Uniwersytet Medyczny. W lutym 2022 roku przeprowadzili z powodzeniem bardzo trudną operację usunięcia nowotworu kości u 9-letniego chłopca. Wcześniej udało się z podobnym wynikiem zoperować młodą pacjentkę z nowotworem pierwotnym kości miednicy.