Bajkowe niespodzianki dla małych pacjentów.
Gliwicki szpital rozpoczyna współpracę z Fundacją Zaczytani.org

     Czy małym pacjentom w czasie pobytu na oddziale pediatrii mogą towarzyszyć Świnka Peppa, Pucio, Kubuś Puchatek czy inni bajkowi bohaterowie? Oczywiście! Dzięki rozpoczynającej się właśnie współpracy Szpitala Miejskiego nr 4 w Gliwicach z Fundacją Zaczytani.org ulubionych dziecięcych postaci na pewno nie zabraknie na kartach kolejnych książek, które będą do dyspozycji najmłodszych.

   Pierwsze 50 egzemplarzy bajkowych niespodzianek trafiło właśnie do maluchów hospitalizowanych w gliwickiej lecznicy przy ulicy Kościuszki 29.

     Jak przekonuje Justyna Soroka, psycholożka ze Szpitala Miejskiego nr 4 w Gliwicach, wspólne czytanie to najlepszy sposób na budowanie więzi z dzieckiem, także w sytuacji pobytu w szpitalu. Czytanie książek stymuluje rozwój, rozbudza ciekawość świata, usprawnia pamięć, kształtuje inteligencję emocjonalną - wymienia specjalistka.

   Zwiększanie dostępu do literatury w lokalnych placówkach medycznych, kształtowanie kultury czytelniczej wśród różnych środowisk, edukacja i szerzenie idei bookcrossingu oraz propagowanie procesu bajkoterapii to najważniejsze cele Fundacji Zaczytani.org.

   W naszych działaniach książka jest m.in. narzędziem budowania relacji. I mowa tu nie tylko o relacji z drugim człowiekiem, ale też relacji z samym sobą. Pomaga zrozumieć siebie, motywuje do refleksji. Książka odgrywa też ważną rolę terapeutyczną w procesie leczenia, pozytywnie wpływając na dobrostan czytelnika – mówi Agnieszka Machnicka, prezeska Fundacji Zaczytani.org.

   Kolejnym krokiem będzie stworzenie w gliwickim szpitalu Zaczytanej Biblioteki dla najmłodszych pacjentów.

SZPITAL MIEJSKI NR 4 W GLIWICACH Sp. z o. o.

ul. Kościuszki 29 / Zygmunta Starego 20
44-100 Gliwice

www.szpital4.gliwice.pl