Kolejny sukces gliwickich urologów

Dokładnie rok po przeprowadzeniu pierwszych operacji robotycznych, gliwiccy urolodzy mają na koncie kolejny medyczny sukces.

Po przeprowadzeniu 150 operacji prostatektomii radykalnej stanowiących metodę leczenia raka prostaty, idziemy dalej, rozwijamy się i dajemy naszym pacjentom szansę na przeprowadzenie operacji nerek z wykorzystaniem robota chirurgicznego. Chodzi o operacje oszczędzające nerkę oraz nefrektomie (operacje radykalne). Nie jest to na pewno nasze ostatnie słowo i mamy plany rozwoju chirurgii robotycznej w Gliwicach – zapewnia dr Andrzej Kupilas, ordynator oddziału urologii i urologii onkologicznej Szpitala Miejskiego nr 4 w Gliwicach.

Doświadczenie operatora i precyzja robota

Dzięki wykorzystaniu robota - jednego z najbardziej skomplikowanych oraz zaawansowanych urządzeń stosowanych we współczesnej medycynie, pacjenci Szpitala Miejskiego nr 4 w Gliwicach otrzymują niespotykane dotąd możliwości pomocy w sytuacji stwierdzenia guza nerki podejrzanego o nowotworowy charakter.

W robocie chirurgicznym ruch narzędzi oraz kamery jest sterowany ze specjalnej konsoli, połączenie wiedzy i doświadczenia lekarza z niespotykaną wcześniej precyzją urządzenia sprawiają, że możemy mówić o znacznym zmniejszeniu inwazyjności zabiegu. W operacjach laparoskopowych nie mamy aż tak dobrego wglądu, operacje robotyczne wykonywane są w technologii 3D i w powiększeniu, możemy lepiej zobrazować miąższ nerki, zobaczyć granice pomiędzy patologią czyli guzem a obszarem prawidłowym. Pacjent traci mniej krwi, szybciej wraca do sił po zabiegu, a rekonwalescencja przebiega lepiej – podkreśla dr Kupilas.

Jak reagują pacjenci?

Informacja o tym, że operacja będzie przeprowadzona z wykorzystaniem robota chirurgicznego zazwyczaj jest dla chorych pozytywnym zaskoczeniem. Dokładnie wyjaśniamy, jak ta procedura będzie wyglądała, żaden chory nie zrezygnował czy też nie oznajmił, że woli rozwiązania tradycyjne – zapewnia szef gliwickiej urologii.

SZPITAL MIEJSKI NR 4 W GLIWICACH Sp. z o. o.

ul. Kościuszki 29 / Zygmunta Starego 20
44-100 Gliwice

www.szpital4.gliwice.pl