Gliwiccy ortopedzi rozpoczęli operacje robotyczne

Jako jedni z nielicznych w Polsce wprowadziliśmy na stałe do praktyki operacyjnej system robotyczny ułatwiający przeprowadzanie endoprotezoplastyki stawu kolanowego, której celem jest przywrócenie funkcjonalności stawu utraconej w wyniku zmian zwyrodnieniowych lub na skutek urazu – wyjaśnia dr Andrzej Baryluk, ordynator oddziału ortopedii Szpitala Miejskiego nr 4 w Gliwicach. Za nami dwadzieścia takich zabiegów i możemy już potwierdzić, że efekty leczenia u pacjentów są bardzo dobre: uzyskujemy optymalny balans więzadłowy, a wyniki kliniczne: zakres ruchomości, bolesność, wydolność po zakończonej rehabilitacji są obiecujące. Pacjent zdecydowanie szybciej ma szansę na powrót do pełni sił i aktywności fizycznej – zapewnia specjalista.

W porównaniu do systemów manualnych, system robotyczny w operacjach endoprotezoplastyki stawu kolanowego jest bardziej precyzyjny, a zabieg planowany jest z uwzględnieniem balansu więzadłowego, co jest podstawową korzyścią dla pacjentów. Z kolei dla lekarzy system robotyczny stanowi wyzwanie bo sam zabieg jest nieco dłuższy, ale rezultaty, które są lepsze niż w przypadku zabiegów klasycznych, dodatkowo motywują nas do działania – podkreśla dr Andrzej Baryluk.

Do przeprowadzania operacji z wykorzystaniem możliwości chirurgii robotycznej gliwiccy ortopedzi przygotowywali się od dwóch lat. To jest ogromna praca zespołowa bo bez tego o wdrażaniu innowacji nie ma mowy – przypomina dr Baryluk. Nie było naszym celem przeprowadzenie jednego czy kilku pokazowych zabiegów, ale właśnie wprowadzenie takiego rozwiązania do codziennego zastosowania na bloku operacyjnym. To jest największy sukces – podsumowuje szef gliwickiej ortopedii. 

SZPITAL MIEJSKI NR 4 W GLIWICACH Sp. z o. o.

ul. Kościuszki 29 / Zygmunta Starego 20
44-100 Gliwice

www.szpital4.gliwice.pl