Okuliści ze Szpitala Miejskiego nr 4 w Gliwicach mają nową broń w walce z jaskrą

Laser mikropulsowy umożliwia najbardziej zaawansowane technologicznie oraz maksymalnie bezpieczne dla pacjenta leczenie jaskry. Polega ono przede wszystkim na obniżaniu ciśnienia wewnątrzgałkowego w celu spowolnienia lub zatrzymania postępu choroby.

Wcześniej zabiegi były przeprowadzane metodą chirurgiczną, a teraz gliwiccy okuliści mogą już zastosować rozwiązanie nieinwazyjne. Na czym ono polega? Jest taka struktura w oku, która określana jest ciałem rzęskowym. Odpowiada za płyn odżywczy w oku i za krążenie. Jeśli pojawiają się blokady w przepływie to może dochodzić do zwiększonego ciśnienia w oku i rozwoju jaskry. Dzięki zastosowaniu terapii laserowej, możemy mobilizować i przebudować tę strukturę, zmniejsza się wtedy wytwarzanie płynu, a co za tym idzie osiągamy właściwy pozom ciśnienia wewnątrzgałkowego u pacjenta. Nie będzie on już skazany na leczenie farmakologiczne i możemy mu zapewnić zabezpieczenie przed następstwami rozwoju jaskry – wyjaśnia dr Anna Wieczerska-Dec, ordynator oddziału okulistyki Szpitala Miejskiego nr 4 w Gliwicach.

Najważniejszymi zaletami urządzenia, które będzie służyć pacjentom gliwickiej okulistyki, są możliwość powtarzania zabiegu w razie konieczności, a także zapewnienie maksymalnego poczucia bezpieczeństwa. Nie dochodzi do destrukcji ciała rzęskowego, a jedynie do odpowiedniej jego stymulacji. Stymulacja powoduje z kolei obkurczenie ciała rzęskowego, a to ułatwia odpływ cieczy – dodaje specjalistka.

Szacuje się, że w Polsce na jaskrę cierpi nawet 800 tysięcy osób, a część z nich nie ma świadomości choroby. Kluczowa jest profilaktyka czyli regularne kontrole okulistyczne dające szansę na zatrzymanie rozwoju jaskry. Nieleczona jaskra stanowi bardzo poważne zagrożenie dla wzroku gdyż dochodzi do postępującego niszczenia nerwu wzrokowego – podsumowuje dr Wieczerska-Dec.

SZPITAL MIEJSKI NR 4 W GLIWICACH Sp. z o. o.

ul. Kościuszki 29 / Zygmunta Starego 20
44-100 Gliwice

www.szpital4.gliwice.pl